Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2011

Αλλο ενα ρεκορ για την Ρεαλ

Μόλις 33 λεπτά απαραβίαστη θα πρέπει να κρατήσει την εστία της η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Πονφεραντίνα στο «Μπερναμπέου» στον αποψινό επαναληπτικό της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας για να σπάσει ένα ακόμη ρεκόρ.

Η ομάδα του Μουρίνιο έχει να δεχτεί γκολ στο θεσμό εδώ και 563 αγωνιστικά λεπτά και απειλεί το ρεκόρ των 595 λεπτών που είχε σημειώσει η «βασίλισσα» μεταξύ των σεζόν 1988/89 και 1989/90.

Τελευταία φορά που η Ρεάλ δέχτηκε τέρμα στο Κύπελλο ήταν στο έβδομο λεπτό του πρώτου αγώνα των περσινών προημιτελικών απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης από τον Ντιέγκο Φορλάν (3-1). Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο κράτησε το μηδέν στη ρεβάνς (0-1), στους ημιτελικούς με τη Σεβίλλη (0-1 και 2-0) και στον τελικό με την Μπαρτσελόνα (1-0 στην παράταση), όπως και στο πρώτο παιχνίδι με την Πονφεραντίνα (0-2).